Lietuvos archeologijos draugija

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą
Pradžia Draugijos vykdomi projektai M. Gimbutienės skaitymai
El. paštas Spausdinti PDF

 

Profesorės Marijos Gimbutienės skaitymai –

Lietuvos archeologijos draugijos ir Lietuvos nacionalinio muziejaus inciatyva

 

gimbut_06

Kvietimas į 2003 m. M. Gimbutienės skaitymus

Visuomenei skirti vakarai Lietuvos ir Europos archeologijos temomis yra rengiami nuo 2002 m. pavasario. Tapo tradicija juose pristatyti naujus ir įdomius lietuvių archeologų tyrimus, nesvarbu kur jie buvo atlikti – laukuose su kastuvu rankoje, muziejų saugyklose ar darbo kabinete. Iš viso 2002–2003 m. ir 2006–2009 m. archeologai ir jų bičiuliai istorikai, etnologai ir mitologai perskaitė 38 pranešimus, kurie sulaukė didelio susidomėjimo ir palankių vertinimų. Jaukumo šiems renginiams suteikė ir tradicinio bei šiuolaikinio folkloro atlikėjų dalyvavimas.

Simboliškai šie skaitymai, kurių metu visuomenė turi puikią progą apie archeologiją sužinoti iš pirmų lūpų – daugiau ir išsamiau, yra dedikuojami profesorei Marijai Gimbutienei.

gimbut_09

2009 m. M. Gimbutienės skaitymų akimirka – vakaras skirtas Vilniaus miesto istorijos pradžiai (centre viena iš pranešėjų – Oksana Valionienė) (V. Vaitkevičiaus nuotr.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M. Alseikaitė-Gimbutienė 1921 m. sausio 23 d. gimė okupuotame Vilniuje, studijas pradėjo Kauno Vytauto Didžiojo universitete, o dramatiškai klostantis politiniams įvykiams, 1942 m. pabaigė Vilniaus universitetą.

gimbut_01

Namas Vilniuje, Jogailos gatvėje, kur antrame aukšte esančiame bute 1921 m. sausio 23 d. gimė Marija Alseikaitė (V. Vaitkevičiaus nuotr., 2004 m.)

1944 m. vasarą su šeima pasitraukė į Tiubingeną Vokietijoje, kur 1946 m. apgynė filosofijos mokslų daktarės darbą. 1949 m. M. Gimbutienė visam likusiam gyvenimui persikėlė į Jungtines Amerikos Valstijas, dirbo Harvardo, o nuo 1963 m. – Kalifornijos universitete. Mirė 1994 m. vasario 2 d. Los Andžele, buvo palaidota Kauno Petrašiūnų kapinėse.

Marija Gimbutienė, kitaip – Gimbutas, yra geriausiai pasauliui žinoma lietuvių archeologė, specifinės archeologijos mokslo šakos – archeomitologijos pradininkė ir daugelio darbų, skirtų Senosios Europos civilizacijai autorė. Pastarųjų darbų dėka M. Gimbutienės vardas žmonėms daugelyje pasaulio šalių nuo Kanados iki Australijos reiškia ne vien archeologijos mokslą. Apie praėjusių epochų vertybes mokslininkė savo darbuose pasakojo taip įtaigiai, jog pati ėmė keisti šiuolaikinę visuomenę ir tą daro iki šiol.

Virtuali paroda "Marija Alseikaitė-Gimbutienė - archeomitologijos pradininkė", skirta 90-osioms M. Gimbutienės gimimo metinėms


gimbut_03

M. Gimbutienė savo namuose Topangoje, Jungtinėse Valstijose (Kelionių magija 2004, nr. 1)

gimbut_04

The Goddesses and Gods of Old Europe. Myths and Cult Images – viena iš daugelio M. Gimbutienė knygų anglų kalba, skirtų Senosios Europos civilizacijai

gimbut_05

Senoji Europa – viena iš nedaugelio M. Gimbutienės knygų lietuvių kalba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2006 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa

2007 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa

2008 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa

2009 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa

2010 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa

2011 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa

2012 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa

2013 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa

2014 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa

2015 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa

2016 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa

2017 m. "Marijos Gimbutienės skaitymai" programa

 

Aktualijos

2017 m. rugsėjo 8 d. 15 val. Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto 211 auditorijoje Gediminas Petrauskas ginsis disertaciją tema "Laidosena viduramžių Lietuvoje: mirusiųjų deginimo paprotys".
Skaityti daugiau...
 
Gautas kvietimas dalyvauti seminare "Gender and Change in Archaeology"
Skaityti daugiau...
 
Gautas kvietimas teikti straipsnius "Journal of Computer Applications in Archaeology" (JCAA).
Skaityti daugiau...
 

Rėmėjai

Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis
Reklaminis skydelis